Broušený zázrak jménem Křišťál

Málo co patří k českému tradičnímu výrobku tolik jako křišťál. Tento broušený zázrak patří k českým domácnostem od nepaměti a je tedy logicky škoda, že s posunem času se z našich bytů a domů přesouvá spíše do kamenných obchodů, kde ho kupují zejména turisté jako opravdový suvenýr pro své blízké ze svých cest.

To, že je jeho export do všech okolních zemí stále na vysoké úrovni, je samozřejmě pozitivní, otázkou však zůstává, proč se postupně vytrácí z našich domácností? Vždyť málo co, do nich bezesporu právem patří tak, jako právě křišťál.

Ty tam jsou doby, kdy stál vystavený ve vitrínách našich babiček a vytahoval se pouze jako sváteční doplněk. Broušené sklo, stejně jako barevný křišťál představují naprosto funkční součást našich domácností, kterou lze bez předsudků používat. Za všechny uveďme alespoň sklenice, karafy, dózy, džbány, láhve či mísy, které můžeme naprosto běžně používat a to nejen ve sváteční den, ale jako součást našich každodenních rodinných obědů a večeří. Na své si samozřejmě přijdou i milovníci dekorativních předmětů. Které doplní váš obývací pokoj, vstupní halu a každou jinou místnost v krásný prostor a dodají interiéru na útulnosti. Vybírat můžeme z nástolků, flakonů, nejrůznějších dóz a samozřejmě váz. Právě křišťálové vázy patří mezi základní pilíře křišťálu jako takového. Ať už je doplníte o čerstvé květiny či suchou vazbu, budou vypadat vždy krásně.

Co se týče barev, vybírat můžeme mezi křišťálem čirým či barevným a to z odstínů od amber, zelenou, azurovou, přes fialovou, modrou, rubínovou až k černé. Oblíbený a široce zastoupený je také přejímaný křišťál, který vzniká ze spojení jednotlivých vrstev křišťálu čirého a barevného a dává tak vzniknout opravdu skvostným kouskům. Nutné je také poznamenat, že ve svých rukou máte vždy originál, jelikož se jedná o ruční výrobu.

Mohlo by Vás zajímat

Scroll to Top