Celulitida

Celulitidě se dostává více pozornosti obzvláště v blížících se jarních a letních dnů. Ale to neznamená, že ji v zimě nemáme.

{openxad 1}

Celulitidu dle průzkumu má kolem 90% žen. Ale nestačí ji řešit právě v době, kdy chceme nosit krátké sukně a oblíkat se do plavek. Je to dlouhodobý boj a vyžaduje dost trpělivosti a i přesto se jí člověk nemusí nikdy zbavit. Projevovat se může v různých etapách života. Nejvíce v období těhotenství, z důvodu velkých hormonálních změn. Ale vyjímkou nejsou ani mladé slečny v pubertě či ženy v přechodu. Také netrápí jen ženy, které nesportují. I ženy sportovně založené trápí pomerančová kůže.

V poslední době se uvažuje i myšlenka, že by mohla být částečně dědičně podmíněná. Dokonce celulitida už není problémem jen ženských partii. Čím dál tím více trápí už i mužskou populaci. Nejčastěji se vyskytuje na stehnech, bocích a hýždích.

Hlavními aktéry v její tvorbě jsou špatný stravovací režim, porušení krevních a lymfatických cév, hormonální oporuchy, špatný pitný režim, sedavé zaměstnání a dokonce i hormonální antikoncepce.

A jak poznat, že i na našem těle se objevila celulitida? Nejjednoduším testem je test jen pomocí našich prstů. Kousek kůže zmáčkneme mezi prsty a pokud se objeví dolíčky. Měli bychom začít jednat. Dále je možné použít testy založené na teplotě. Po přiložení speciálního proužku zjistíme, na kterých místech se nejvíce vyskytuje.

Jak nejlépe zasáhnout, když už jsme její majitelé? Pokud trpíme nadváhou, mělo by být prvním cílem trochu zhubnout. Důležité je také snížení množství živočišných tuků v potravě. Také by se mělo vyloučit velké množství jednoduchých cukrů. Hlavně by se měl snížit přísun toxinů do těla a zvýšit jejich odvod. Ať už detoxikačními kúrami či čaji a rozprodění lymfatického systému. Důležité je také cvičení zaměřené obzvláště na problémové partie. Zahrnující pravidelnou chůzi, proto radši zvolíme chůzi než jet např. do obchodu autem. Velmi prospěšné je také kolo, plavání a kolečkové brusle.

Prevencí muže být vyhýbání se stresovým situacím, únavě, nespavosti a sedavému způsobu života. Co se týče složení potravin, měli bychom se spíše zaměřovat na jeho zdravější způsob. Což zahrnuje upřednostňování celozrného pečiva před bílým, jíst více syrové zeleniny a ovoce. Pokud volit maso, je lepší jíst tzv. „bílé maso“ (drůbež a ryby). Červené maso vynechávat či jíst velmi střídmě. Ale hlavní je dodržovat pitný režim, za den nejlépe vypít kolem 2,5 litru. Nejlepší je pít neslazenou vodu nebo neslazené čaje, ať už bylinné nebo ovocné. Pitím černých čajů a kávy zatežuje a odvodňuje organismus, což může vést ještě k prohloubení problému.

I kosmetika může přispět k léčbě a prevenci celulitidy. Dobré je zdravý styl života kombinovat s používáním krémů a přípravků proti celulitídě. Dnes už spousta kosmetických firem nabízí řady zaměřené na její léčbu a prevenci. Také se obejvuje spoustu kosmetických salónů nabízející speciální programy na léčbu celulitidy.

I když se nám třeba zdá, že ke zmiňovaným 90% nepatříme, je dobré zdraví životní styl dodržovat právě z hlediska prevence.

Mohlo by Vás zajímat

Scroll to Top