Chilli – dávné bohatství našich předků

Chilli paprička patří k nejstarším plodinám vůbec. Vždyť domorodé kmeny v Jižné a Střední Americe, která je jejím domovem, chilli papričku pěstovali ještě před tím, než do Ameriky dorazil Kryštof Kolumbus. Důvodem její popularity byla zřejmě její samosprašnost, díky tomu chilli paprička rostla a plodila samovolně a nebyla k tomu potřeba žádná větší péče.

I tehdy byly známé její příznivé účinky na zdraví. Chilli paprička se zkrátka a dobře stala oblíbenou a nenahraditelnou plodinou k léčbě i ke kulinářským účelům. Za její rozšíření do celého světa může nejspíš výprava Kryštofa Kolumba i další obchodníci, kteří byznys s chilli rozjeli ve velkém. Postupem času chilli paprička zdomácněla, přizpůsobila se okolním podmínkám a dnes si ji můžete zasadit i u nás na zahradě. Jaké má toto dávné bohatství našich předků účinky na naše zdraví a jaké jsou oblíbené druhy chilli papriček? O tom všem si povíme.

Chilli paprička a zdraví

Chilli papričku si každý spojuje spíše s charakteristickou pálivostí, už méně pak s léčivými účinky, které má. Ještě donedávna o ostrém jídle kolovaly mýty, že je nezdravé pro lidský organismus. Tento mýtus byl zbořen, dnes spíše platí, čím více chilli papriček sníte, tím lépe. Doporučené množství pro léčivý účinek je 5-8 chilli papriček týdně. Ale proč jsou tak zdravé? Krom vitamínu A, B, C, betakarotenu a dalších minerálních látek obsahují i kapsaicin, rostlinný alkaloid, který je zodpovědný za onu pálivost. Právě u něj byl dokázán příznivý účinek na rakovinu prostaty, stejně jako příznivý vliv na pacienty s diabetem. Pravidelná konzumace chilli papričky zvyšuje imunitu, urychluje metabolismus, upravuje trávení a dokáže být prevencí žaludečních vředů. Chilli paprička dokáže bojovat s lupénkou, má příznivý účinek na kardiovaskulární systém, zprůchodňuje cévy, podporuje hubnutí, funguje jako přírodní antibiotikum, analgetikum a má antiseptické účinky.

Jaké máme druhy chilli papriček?

Chilli papriček existuje okolo 3000 druhů, liší se nejen vzhledem, ale také svou pálivostí. Tu určujeme podle Scovilleho stupnice pálivosti, kdy je vždy ke každému druhu přiřazena i pálivost. Samozřejmě i u stejného druhu chilli papričky se může pálivost jednotlivých rostlin odlišovat, ovlivňuje ji zejména podnebí. Co si říct něco o jednotlivých druzích chilli papriček?

Trinidad Moruga Scorpion Patří mezi nejpálivější chilli papričky světa, přesto je její chuť velice specifická. Její další nej je doba zrání, odrůda Trinidad Moruga Scorpion zraje až 120 dní, náročná je tak na časný výsev.

Jalapeňo V odrůdě Jalapeňo (čteme chalapeňo) najdete hned několik druhů chilli papriček. Odrůda Jalapeňo pochází z Mexika z města Jalapa. Papričky Jalapeňo mají výjimečnou chuť a téměř všechny jejich druhy jsou hodně pálivé.

Habanero Odrůda Habanero patří mezi nejpálivější chilli papričky světa. Oproti výše zmíněné odrůdě Jalapeňo je až 40x pálivější. Habanero patří mezi velice teplomilné papričky s původem v Mexiku.

Infinity Chilli paprička s názvem Infinity patří mezi extrémně pálivé chilli papričky. Plod je silně vrásčitý s červenou barvou v době zralosti.

Chilli papričky můžeme bezesporu přirovnat k velkému přírodnímu bohatství a to nejen díky jejich léčivým vlastnostem, charakteristické chuti, ale i kvůli atraktivním plodům.

Chilli shop: http://eshop.thechillidoctor.cz/

Mohlo by Vás zajímat

Scroll to Top