Co je smoothie a jaká je jeho historie

Smoothie (v anglosaských zemích se můžete setkat i s označením smoothee a smoothy) je zdravý mixovaný nápoj s hustou konzistencí připravovaný z čerstvého ovoce, nebo zeleniny v kombinaci s doplňujícími ředícími ingrediencemi, jako je voda, mléko, či džus.

V současnosti je populární používat i takové ingredience jako jsou například ořechy, krémové sýry, všemožná semínka, proteinové prášky a další produkty úzce spojené se zdravou výživou.

Zdravotní přínosy

Jeho pití je a priori spojeno se zdravým životním stylem a má být jakýmsi alternativním způsobem, jak konzumovat zeleninu a ovoce. Konkrétní pozitivní zdravotní přínosy a reálný přísun cenných živin se však přímo odvíjí od toho, jaké suroviny tvoří základ nápoje. Mnohdy se lze setkat s recepty, jejichž obsah tvoří především zmrzlina, čokoláda a sladidla (cukr, cukrové sirupy). V takových případech se pak rozhodně nejedná a zdravou stravu. Ostatně ani přehnané pití ovocných smoothies nelze označit za zcela v pořádku, neboť ovoce obecně obsahuje velké množství cukrů. Fakticky by tak konzumenti měli vyhledávat především zelenino-ovocné a hlavně pak zeleninové smoothie. Tím nechceme ani trochu hanit to ovocné, ale pít ho dvakrát denně sedm dní v týdnu může být v kombinaci s jinak ne zcela zdravým typem stravy trochu problém. Je to tak trochu komplexní záležitost, kterou zde nechceme nějak rozsáhle rozebírat, protože to není cílem tohoto článku. Je však třeba upozornit na fakt, že příjem nadměrného množství takzvaných rychlých sacharidů (ty obsahuje i ovoce a je pro člověka jejich nejkvalitnějším zdrojem) není pro lidské tělo zrovna dvakrát dobré. Ideální je tedy omezit jejich příjem z nepřirozených zdrojů a pak už ovocná smoothies nebudou vůbec žádný problém. Jestliže chcete vědět o této problematice více (což byste měli chtít), pak se porozhlédněte po internetu.

Příprava

Příprava je velice prostá a zvládne ji naprosto každý. Jedinou věc, kterou budete potřebovat je smoothie mixer (speciální přístroj určený k přípravě tohoto nápoje). Plánujete-li koupi tohoto speciálního robota, doporučujeme přečíst si tyto recenze na smoothie mixéry. Suroviny, které chcete použít, opláchnete, případně očistíte, nakrájíte na kusy, pokud je to třeba a vložíte je do mixéru. Ten zapnete a vše mixujete, dokud vám nevznikne nápoj s hladkou konzistencí. Mixování v závislosti na množství a tvrdosti zeleniny/ovoce a výkonu přístroje zabere něco mezi několika desítkami vteřin a pár minutami. V ideálním případě ihned vypijeme. Nic se ale nestane, pokud si nápoj připravíte doma a pak si ho vypijete ke svačině v práci, či ve škole.

Historie smoothie

U nás se začalo do povědomí široké veřejnosti dostávat někdy mezi lety 2010 a 2015 (tedy poměrně nedávno). Jeho reálné kořeny však sahají mnohem dále do minulosti. Tento nápoj a jeho název se poprvé objevily ve 30. letech minulého století na jihozápadě Spojených států amerických, což bylo bezprostředně spjato s vynálezem mixéru jako takového. Postupně se tento fenomén zdravého stravování začal šířit a v 60. letech byl hojně rozšířen na celém území USA.

Zásadní zlom pak přinesl rok 1973, kdy vzniklo několik poboček dnes již mezinárodního řetězce rychlého stravování specializovaného na zdravé nápoje Smoothie King (v současnosti má na celém světě přes 600 provozoven). Tato společnost tak fakticky odstartovala další růst popularity, a to přinejmenším co do vypitého množství. Dnes takových velkých řetězců najdeme v USA hned několik. Jmenujme kupříkladu Jumba Juice, Robeks a Tropical Smoothie Cafe. V České republice je pak největším hráčem na trhu český řetězec Fruitisimo, který má na našem území okolo 40 provozoven.

Mohlo by Vás zajímat

Scroll to Top