Děti a jazyky – které by měly znát a jaká forma výuky je nejlepší?

Na znalost cizích jazyků je dnes kladen obrovský důraz. Pokud chceme dobře placené zaměstnání, je standardem, že musíme umět alespoň jeden cizí jazyk – nejčastěji angličtinu, jinak prostě nemáme šanci a pro zaměstnavatele nejsme zajímaví. V budoucnosti se možná situace ještě „zhorší“.

Ten, kdo bude chtít mít dobré zaměstnání, bude muset znát minimálně dva světové jazyky. Uvědomte si, že čeština se prostě světovým jazykem nestane. Pokud chcete svým dětem vstup do dospělosti ulehčit a připravit je na velkou konkurenci, začněte je orientovat na výuku cizích jazyků. Jaké jazyky by tedy děti měly umět a jaké způsoby učení jsou nejlepší?

Angličtina jako samozřejmost

Už dnes platí, že pokud chcete získat lukrativní zaměstnání, musíte umět anglicky, a to alespoň na základní komunikativní úrovni. Je tedy nutné, aby byly děti na tento fakt řádně připraveny. Výuka anglického jazyka dnes probíhá již na základních školách, ovšem smutnou zprávou je, že mnohdy není dostačující. Stává se, že někteří učitelé nemají na výuku anglického jazyka aprobaci, takže výuka nedosahuje takové kvality, jaké by mohla. Na druhou stranu je ale nutné zmínit, že učitelé se snaží a začínají se učit od svých zahraničních kolegů. Používají například nové metody učení. Více o nich si můžete přečíst zde. Podle odborníků je vhodné, pokud se s výukou angličtiny začne mnohem dříve než na základní škole, protože tak se stává angličtina pro děti přirozenější a vnímají ji vlastně jako svůj druhý rodný jazyk.

Francouzština získává na popularitě

Mezi další velmi používané a současně i žádané jazyky patří francouzština. Pravdou je, že tento jazyk je poměrně složitější než angličtina. Děti mají například problém s výslovností a s psaním, které pro ně může dost těžko pochopitelné. Francouzština se na základních školách učí jen minimálně. Děti se s ní spíše setkají až na střední škole, to už ale může být pozdě. I s výukou tohoto jazyka je lepší začít co nejdříve. Opět platí, že čím dříve děti s výukou francouzštiny začnou, tím více bude francouzština pro děti přirozenější. Pro výuku francouzštiny jsou nejlepší kurzy, ve kterých mají děti možnost mluvit s rodilým mluvčím, protože se od něho mohou naučit správné výslovnosti.

Španělština není jen módní trend

Třetí důležitým jazykem je v současné době i španělština. Její výuka byla možná dříve označována jako módní trend, dnes je to již nutnost a výhoda. Umět španělsky se vyplatí a je plusem, pokud se zajímáte o místo v nadnárodních firmách. I španělština pro děti není složitá, pokud se jí začnou učit včas. Vhodnější jsou kurzy pro malé skupinky dětí, které vede zkušený lektor – nejlépe rodilý mluvčí.

Kdy začít?

S výukou cizího jazyka je nejlepší začít co nejdříve – tedy v momentě, kdy dítě začíná plně chápat významy slov a umí svůj rodný jazyk. Existují například i kurzy, do kterých mohou docházet děti od tří let. Nutné ale je, aby děti u výuky vydržely – čím déle se budou učit, tím bude jejich mluva dokonalejší.

Mohlo by Vás zajímat

Scroll to Top