Dítě? Ano! Nebo raději ne?

Mít, či nemít děti? Toť otázka, kterou si páry kladou již po celé generace. Při pohledu na statistiku porodnosti to vypadá, že se v posledních letech situace zlepšila: výrazný pokles trvající od 90. let minulého století až do roku 2005 je minulostí.

Od té doby se počet narozených dětí drží nad hranicí 100 tisíc za rok. Nejsilnějším rokem nového milénia byl 2008, kdy se narodilo 119 842 dětí. Nechme však statistiku statistikou a vraťme se k úvodnímu dilematu. Kdybyste svobodný život a roli rodičky položila na pomyslné misky vah, jak by to dopadlo?

 

 

Život bez dítěte je volnější a levnější

Současná doba bezdětnému životu přeje. Mladí lidé se nechtějí vázat. Láká je cestování, budování kariéry a v neposlední řadě jakási autenticita, která byla v minulosti uměle potlačována. Na druhou stranu na bezdětnou společnost se stále pohlíží poněkud skrz prsty. Když žena nemá dítě ani v pozdějším věku, okolí ji zaškatulkuje. V lepším případě získá nálepku „neplodná“.

 

 

K nesporným výhodám života bez dítěte patří mnohem větší svoboda. Bezdětná žena má mnohem více času na sebe, své přátele, koníčky a nic jí nebrzdí v profesním rozvoji. Dalším důležitým aspektem jsou finance. Výměna mzdy za rodičovský příspěvek může výrazně ovlivnit domácí rozpočet. Nehledě na fakt, že dítě udělá v peněžence pořádný průvan. Podle jedné z mnoha analýz (ČSOB) vyjde výchova na milion a půl korun.

Mít dítě je pro většinu rodičů požehnáním

Když se však zeptáte zasloužilých rodičů, většinou vám jednohlasně odpoví, že by neměnili. Děti jim přináší radost a nevýslovný pocit štěstí, kterou žádná z uvedených výhod bezdětného života nevyváží. Zajímavé je, že mnohé ženy zatoužily po vlastním dítěti až ve chvíli, kdy se u nějakého důvodu rozhodly pro dárcovství vajíček.

 

 

V každém případě jde o velmi individuální rozhodnutí. Pokud se na dítě cítíte, zbytečně nečekejte – s rostoucím věkem klesá schopnost přirozeně otěhotnět a nelze se ani stoprocentně spoléhat na IVF.

Mohlo by Vás zajímat

Scroll to Top