Jak na rozvod dohodou

Jak na rozvod dohodou? Rychlý přehled v nesporném rozvodu poskytne článek advokátky projektu

pravnipomoconline.cz.

Rozvod dohodou

Existuje několik variant rozvodu manželství, které jsou spojené zejména s vůlí manželů se dohodnout. Konkrétně tedy:

  1. 1. rozvod dohodou (nesporný rozvod),
  2. 2. sporný rozvod (zjišťují se příčiny rozvratu manželství v soudním řízení),
  3. 3. ztížený rozvod.

Rozvod manželství je nepříjemná životní událost, kdy však lze doporučit rozvod dohodou, pokud jsou manželé schopni a ochotni se dohodnout. Jedná se o nejrychlejší a obvykle nejméně nákladnou variantu rozvodu manželství.

Jaké podmínky musí být splněny?

Podmínky pro rozvod dohodou jsou dle občanského zákoníku následující:

  1. ke dni zahájení řízení o rozvod trvalo manželství nejméně jeden rok a manželé spolu déle než šest měsíců nežijí,
  2. manželé, kteří jsou rodiči nezletilého dítěte, které nenabylo plné svéprávnosti, se dohodli na úpravě poměrů tohoto dítěte pro dobu po rozvodu a soud jejich dohodu schválil,
  3. manželé se dohodli na úpravě svých majetkových poměrů, svého bydlení, a popřípadě výživného pro dobu po tomto rozvodu.

Rozvod dohodou a nezletilé děti

Soud v rozvodovém řízení manželství nerozvede do doby, než je rozhodnuto o poměrech nezletilého dítěte v době po rozvodu. Péče o nezletilé děti je projednána v samostatném soudním řízení. Po vyřešení otázky péče o nezletilé děti je pokračováno v rozvodovém řízení.

Náklady na rozvod dohodou

K finančním nákladům na rozvod manželství lze obecně uvést, že soudní poplatek za rozvod manželství činí 2.000,- Kč. Při rozdělení nemovitého majetku se také hradí správní poplatek na katastru za každé vkladové řízení ve výši 2.000,- Kč.

Pokud se manžel nebo manželka nechá zastoupit rozvodovým právníkem, pak je jejich cena různá. Při rozvodu dohodou je zpravidla možná domluva na přesné ceně právní služby za kompletní přípravu potřebné právní dokumentace.

Mgr. Aneta Lachmannová, advokátka projektu www.pravnipomoconline.cz

Mohlo by Vás zajímat

Scroll to Top