Jak vybírat krmiva pro psy a kočky?

Psí granule

Musím se přiznat a myslím si, že nejsem zdaleka jediným člověkem, který svoje stravování čas od času pěkně odbyde. Stres, nestíhání uzávěrek, lékař, objednání dovolené a je večer a my si uvědomíme, že jsme v podstatě celý den o hladu a naše tělo nám to dává okamžitě pěkně najevo.

To, že ošidíme o stravu občas sami sebe se stane, co se ale většině z nás nestává je to, že bychom zapomněli nakrmit našeho domácího mazlíčka. Naštěstí! Asi zkrátka nemáme to srdce nechat tu němou tvář, aby strádala, zvlášť když ona sama nemá na výběr. Je to samozřejmě jedině dobře a správně. Co však řešíme především je, jestli dopřáváme našim chlupatým kamarádům ve stravě všechno, co bychom měli. Ona totiž otázka, jak vybrat granule není sama o sobě vůbec jednoduchá. Co se týče stravy koček a psů obecně, většinou se skládá z granulované, konzerv či kapsiček a případně vařeného jídla doma. Stravování psů a koček přitom určuje několik velmi důležitých faktorů, kterými jsou například věk, březost a kojení, způsob života, plemeno a mnoho dalších.

Kvalitní krmiva pro psy potom určujeme zejména z jejich složení, podle alergenů, která mohou obsahovat a v neposlední řadě také podle doporučení našeho veterináře či zkušených přátel. Samozřejmostí je také to, aby granule našemu psímu kamarádovi chutnaly. Jakýmsi vodítkem by nám měl být věk psa, jeho váha, stav srsti, jeho aktivita i jeho metabolismus.

Stejná kritéria by měla platit i při výběru krmiva pro kočku. Zde jistě stojí za zmínku kromě granulovaného krmiva, konzerv a kapsiček tzv. pouze syrová strava, nazývaná také zkratkou BARF. V podstatě se jí stravují všechny kočky žijící venku, které loví. Na pročištění potom používají trávu a zelené rostliny. Z odborného hlediska by potom měla strava koček jako taková obsahovat ideálně 70% masa, 20% masitých kostí a 10% rostlinných produktů. Další důležitou otázkou je, jak často krmit kočku. Zde se opět dostáváme k otázkám celkového zdraví kočky, stavu zubů a srsti a podle toho potom jednáme dále. Obecně však platí, že by měla mít neustále v dosahu vodu pro pití, případně suché granulované krmivo. Toto pravidlo s vyjímkou vody neplatí snad jen tehdy pokud naše kočka trpí obezitou a potřebuje tak individuální přístup.

 

Mohlo by Vás zajímat

Scroll to Top