Kočky: Hrdí i mazliví společníci

Zvažujete, že byste si chtěli pořídit nějaké zvířátko? Kočky jsou jedním z nejoblíbenějších domácích společníků po celém světě. Budoucí majitel by si měl však dobře rozmyslet, zda chce domácího mazlíčka nebo výstavní zvíře určené i pro chov. Rozdíl je hlavně v ceně a kvalitě. Zvažte také, jestli hledáte spíše venkovní zvíře zrozené pro lov myší či gaučového povaleče. Různá plemena koček mají i různé povahové rysy. Některé jsou klidnější a mazlivější, jiné vyžadují spoustu pohybu.

Kočky v průběhu historie

Kočky jsou už po tisíciletí průvodcem člověka. V egyptské kultuře byly vnímáni jako převtělení bohyně Bastet, která ochraňovala domovy lidí. Proto byly nesmírně uctívány. Jejich nákresy dodnes zdobí vnitřní části pyramid. Kdo by také neznal pojem Sfinga – sochy zpodobňující faraona s tělem kočkovité šelmy. V Británii vyšlechtili v 19. století druh britské kočky, která se těšila velké oblibě u šlechtických i královských rodin. Podobně tomu bylo i v Rusku. V raném středověku vzniklo množství zákonů ochraňujících kočky. To se změnilo s příchodem inkvizice, kdy byly kočky pronásledovány a vražděny stejně jako domnělé čarodějnice. Perličkou je, že v námořnictvu byly kočky brány na palubu lodi jako právoplatný člen posádky s oficiálním úkolem lovit myši.

Známé i méně známé druhy

  • Sphynx: Jedná se o exotické plemeno kočky domácí. Jedná se o téměř bezsrsté tvory se zvrásněnou kůží, jsou často vyhledávány lidmi trpícími na alergie. Bývají inteligentní a hravé.
  • Norská lesní: Tato polodlouhosrstá zvířata nepatří mezi žádné drobečky, mají robustní postavu a samci mohou vážit až 10 kg! Toto plemeno pocházející ze severských zemí se velmi dobře adaptovalo na chladné podmínky.
  • Bengálská: Bengálské kočky jsou typické svým zbarvením kožichu připomínající divoké šelmy. Mají mohutnou stavbu těla a výrazné zelenkavé či zlaté oči.
  • Mainská mývalí: Tato kočka dostala přezdívku něžný obr. Není se čemu divit, patří mezi největší domestikované kočky a nejstarší americká plemena. Mají polodlouhou srst a vykastrovaní kocouři mohou vážit více jak 12 kg!
  • Ruská modrá: Méně známé plemeno, které je často zaměňováno s britskou kočkou díky podobnému zbarvení. Jsou zde však jiné rysy, stavba těla i povaha. Dříve se nazývaly archandělskými kočkami a byly považovány za miláčky carů i jejich rodin.
  • Britská kočka: Jsou jedněmi z nejoblíbenějších plemen čistokrevných koček, obzvláště pro svou klidnou a přítulnou povahu.
  • Kočka domácí: Též nazývána evropská. Je to domestikovaná forma kočky divoké, rozšířená po celém kontinentu, ale i v jiných částech světa. Člověku vždy sloužila jako lovec nepohodlných hrabošů a myší.

Nejedná se o levnou záležitost

Kočky vyžadují péči a mohou se dožívat více než 15 let, proto zvažte své možnosti, než si nějakého společníka pořídíte. Kočky s průkazem původu ( označováno jako zkratka PP ) mohou stát více než 10.000 Kč, v závislosti na rodokmenu, tradici chovatelské stanice i plemenu. Pokud nechcete koťata, rozhodně nechte svá zvířata vykastrovat. Předejdete tak i výskytu některých onemocnění, zejména nádorových. Neměli byste zapomínat ani na vybavení, které váš tvoreček bude potřebovat. Pořiďte mu dostatečně velké škrabadlo, aby nemusel ničit gauč nebo závěsy. Množství hraček zajistí, že se váš miláček zabaví i pokud budete mimo domov. Samozřejmostí je i kvalitní a vyvážená strava, ideálně uzpůsobená individuálním potřebám. Lze například pořídit granule pro kočky venkovní, trpící nadváhou nebo kočky kastrované. Neopomínejte ani pravidelné prohlídky u veterináře, očkování a odčervení, a to i v případě, že se jedná pouze o domácího mazlíčka bez přístupu ven. Možná si teď zoufáte, kde máte vzít dostatek financí, abyste pro své zvířátko zajistili kvalitní péči a útulný domov. Půjčka ihned na účet vám pomůže s nenadálými výdaji. Je to zároveň půjčka bez doložení příjmů, takže ji můžete využít i pokud studujete. Smyslem krátkodobé půjčky je její rychlé splacení bez dalších závazků.

Mohlo by Vás zajímat

Scroll to Top