Máj lásky čas

Máj není jen měsícem kvetoucí přírody, podle které získal i svůj název květen. Pro lidí je hlavně měsícem plných citů a vášní, které se nebojíme dávat více najevo.

 

A proč právě v květnu máme větší touhu se seznamovat a prožívat intimní a láskyplné chvíle? Podle vědců je vše způsobeno slunečnými a teplými dny, kdy většina z nás odkládá oblečení a odhaluje více svou nahou kůži, a tudíž na sebe poutá více pozornosti a působí atraktivněji než třech vrstvách svetrů. Svou zásluhu na tom mají i různé tradice, které mnozí z nás rádi dodržují, aniž by věděli, kde se vzaly a odkud přišly. Jednou z nich je líbání pod rozkvetlou třešní a to právě na prvního května. Podle pohanské kultury se traduje, že ženy a dívky políbené pod rozkvetlou třešní (májkou) budou po celý rok překypovat krásou a přitažlivostí. Další tradicí a symbolem května je stavění májky na návsi či před domem svobodných dívek. Tuto tradici lze ještě spatřit na mnohých vesnicích a mladými lidmi je s radostí dodržována, protože je spojena s hudbou, tancem, zábavou a novými příležitostmi pro seznámení. Jak jistě všichni víte, májka je očištěný jehličnatý strom, kterému jsou ponechány větve pouze u vrcholu. Pod vrcholem je pak zavěšen ozdobný věnec. Na věnci dříve bývaly různé věci od pentlí až po lahvinky moku, jako odměna pro mládence, kteří se vyšplhají až vzhůru. Je několik verzí, co by měla májka připomínat, ale většina z nich se shoduje na symbolu plodnosti, jehož duchu se vede celý květen.

 

A přesně v takovém romantickém duchu se odvíjel a odvíjí celý rok 2010, který je podle odborníků nazýván rokem lásky, a který vyvrcholí právě v letních měsících. Ty odstartuje právě zmiňovaný květen a jeho první teplé sluneční paprsky. Proč je považován rok 2010 za romantičtější než jiné? Z pohledu mnoha sociologů vyšlo najevo, že mnozí lidé již netouží po nezávazných flirtících a vztazích na jednu noc, ale spíše vyhledávají dlouhodobější vztahy naplněné láskou a vzájemným porozuměním. Nehledě na to, zda se jedná o muže či ženy, všichni sní o nějakém tom hnízdečku lásky, které bude patřit jen jim a kde si budou moci užívat blízkosti jeden druhého. Už nejde jen o pouhou fyzickou potřebu vztahu, mnohem více se společnost zaměřuje na prožití krásných chvilek ve dvou, ať už v podobě procházek při západu slunce či jen dobré večeře při svíčkách. Více bereme své drahé polovičky na výlety po krajině a přespáváme v hotelích, které poskytnou dostatečný azyl od zvědavých sousedů a kde bez obav z nechtěných účastníků prožijeme nejhezčí noci našeho života.

Ale nejen v květnu bychom měli prožívat romantické chvilky ve dvou. Vždyť není nic lepšího, než nečekaně svého milého či milou překvapit a vytvářet tak harmonický vztah, který se vyhne všem stereotypům. A jaké jsou návody na živý a neuhasínající vztah? Zkuste si vytvořit takové malé hnízdečko lásky, které bude vaším úkrytem před starostmi všedního dne. Vytvořte si rituály a alespoň jednou týdně si najděte čas sami na sebe a věnujte se jen plnému prožití vašich citů. Nemusíte si dělat jen pěkný večer, namasírujte třeba svého drahého před odchodem do práce, napište si zamilovaný vzkaz nebo si zajděte na procházku. Udělejte si jednou za měsíc výlet na místa, které vás oba lákají a na které budete vzpomínat při společném odpočinku. Užívejte si čas, kdy jste spolu a máte se rádi, protože v životě není důležitá kariéra ani peníze, ale pocit jistoty, že se můžete o někoho opřít a že máte podporu ve vašich snech.

Mohlo by Vás zajímat

Scroll to Top