Mýty o plastových oknech

Dnes se již většina z nás s plastovými okny někde setkala. Někteří se k výměně starých oken za nová teprve odhodlávají a váhají, zda opravdu volit plastová okna. Zkusíme Vám dnes (v rozhovoru s odborníkem z brněnské firmy PROFIPLAST, Ivanem Sochou) vysvětlit a vyvrátit nejčastější mýty a fámy právě o plastových oknech.

Jako potenciální zákazník pravděpodobně začnu výběrem dodavatele – jak poznám, že nabízené výrobky a služby jsou skutečně kvalitní? Vždyť na trhu je takové množství firem a různých materiálů.
O důvěryhodnosti realizační firmy Vám může významně napovědět její historie tzn. jakou dobu působí v oboru prodeje plastových oken. Dá se předpokládat, že společnost, která na trhu působí  10 a více let Vám může nabídnout ze své mnohaleté praxe bohatší technické zkušenosti tzn. kvalifikovanější technické řešení a především dlohouhodobě vyzkoušené výrobky, které uspokojí i ty nejnáročnější zákazníky.
Určitě máte větší jistotu, že ujednání ve Smlouvě o dílo nezůstanou jen na „papíře“ a to hlavně odstavec o délce záruční doby.
Nejlepší referencí je však vždy spokojený zákazník, proto se zeptejte ve svém okolí, jak byli s dodavatelskou firmou spokojeni.
Oslovujte vždy firmu se silným zázemím a víceletou historií. Nechejte si odborně poradit, ať víte, co a hlavně proč kupujete. Ta nejlevnější firma nemusí být  opravdu nejlevnější.

Platí zde pravidlo, že čím dražší tím lepší?
Tak jednoduché to není. Měli bychom mít stále na mysli pořekadlo, že nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci. Sledovat pouze cenu a kupovat jen to nejlevnější není rozhodně ideální. Navíc je dobré si uvědomit, že od oken a dveří očekáváme, že budou sloužit několik desetiletí. Jaký smysl má na takové investici ušetřit pár stovek, na úkor kvality a spokojenosti, která nás pak bude trápit dlouhou dobu?
Konkrétně v naší široké nabídce plastových oken a dveří si zákazník může vybrat od ekonomické varianty (zde je kladen důraz na příznivý poměr výkon-cena), určené především pro bytové domy. Až po ty nejnáročnější zákazníky – příznivce atypických tvarů, barev či výplní určených pro pasivní domy.
Požadujte proto vždy poctivý produkt a služby za rozumné ceny, bez zbytečných triků se „slevami“!

V souvislosti s kvalitou mě napadají reklamace, jak je to s reklamacemi u plastových oken?
V každém oboru existují samozřejmě i reklamace a tento fakt se výjimečně týká i plastových oken a jejich montáže. Zde se opět při výběru osvědčí pravidlo dlouhé doby fungování firmy. Serióznost společnosti podtrhuje fakt, že tyto problémy okamžitě řeší a ve většině případů ke spokojenosti zákazníka.
Konkrétně naše společnost PROFIPLAST přikládá záručnímu a pozáručnímu servisu velkou váhu a dokonce v tomto směru jako jedni z mála nabízíme nadstandardní záruční podmínky a pozáruční servis i pro okna, která jsme neprodali a nenamontovali my.

Dejme tomu, že tedy už mám vybranou formu, jak bude samotná výměna oken probíhat?
Základní postup při montáži oken a dveří je zhruba následující:
– příprava místa montáže (roznáška nových oken a nářadí co nejblíže k místu osazení, zajištění manipulačního prostoru)
– demontáž křídla a vybourání rámu starého okna
– příprava stavebního otvoru (zbavení od nečistot a prachu, případně penetrace zdiva)
– odborné osazení rámu a křídla nového okna do stavebního otvoru s ohledem na všechny tři roviny a jeho ukotvení
– utěsnění přechodu rámu okna a stavebního otvoru PUR pěnou
– zednické začištění vnitřního ostění štukováním nebo plastovými APU lištami
– začištění venkovního ostění (zatmelení problematických míst)
– montáž doplňků (parapetů, žaluzií, sítí proti hmyzu apod.)
– velmi důležité je seřízení oken
– hrubý úklid po montážních pracích (odstranění ochranných folií)
– seznámení zákazníka s obsluhou a údržbou oken a předání díla uživateli

Samozřejmostí by měl být odvoz starých oken a vzniklého odpadu z místa montáže a jejich likvidace.
Pro konkrétnější představu uvedu, že  jsme schopni za jeden pracovní den kompletně namontovat  byt v panelovém domě o velikosti 3+1.
U RD může být montáž časově náročnější, zvláště pak u stávajících oken kastlového typu.
Veškeré technické detaily by měly být (a u naší společnosti vždy jsou) se zákazníkem probrány při přesném zaměření přímo v místě montáže vč. odhadnutí délky a popř. rozsahu zednických prací.

Jaká je životnost plastových oken a dveří? Stávající dřevěná okna mám ještě po svých rodičích již zhruba 40 let a dodnes docela fungují.
Udávaná životnost kvalitního okna nebo dveří je mezi 30 až 50 lety. Záleží zde, jako u všech ostatních výrobků, na způsobu používání, údržbě a prostředí, ve kterém jsou používány.
Co se týče stávajících oken, většinou ještě „slouží“ (otvírají a zavírají), ale díky svým netěsnostem dochází k velkým unikům tepla a tím i zvýšeným nákladům na vytápění. Vyměnit nevyhovující dřevěná okna za okna nová plastová se rozhodně vyplatí!
Netěsná a neizolovaná okna mají na svědomí až 30-40% úniku tepla.

K otázce životnosti je dobré si říci, zda jsou plastová okna skutečně bezúdržbová?

Teoreticky ANO.
Okna musí nejen dobře vypadat, ale i péče o ně musí být jednoduchá a bezproblémová. Plastová okna GL SYSTÉM i FenStar se vyznačují hladkým povrchem bez pórů, dají se snadno čistit a udržovat, jsou vybaveny všestranně odolným, trvanlivým a pružným těsněním. Kvalitní kování MACO zaručuje mnohaleté bezproblémové používání.
Firma PROFIPLAST dodává výhradně výrobky  z PVC profilů, které jsou  vyráběny nejmodernější technologií, jež z výrobního procesu zcela vyloučila OLOVO A KADMIUM!
Hladký povrch plastového okna se časem nemění ani strukturou, ani barevností. Jeho údržba spočívá pouze v občasném omytí ulpěného prachu běžným saponátem (na okna a dveře nelze používat abrazivní materiály – písky apod. a zejména ne organická rozpouštědla).

Zhruba jednou za 1 rok doporučujeme promazání pohyblivých částí kování. Okna a dveře firmy PROFIPLAST jsou tedy nenáročná na údržbu, nevyžadují opakované nátěry, zachovávají si trvale atraktivní vzhled. Speciální receptury materiálů garantují i při extrémních klimatických podmínkách vynikající odolnost vůči vlivům prostředí i vůči stárnutí.

Mohlo by Vás zajímat

Scroll to Top