Nechce se vám každý den nasazovat čočky? Zkuste kontinuální!

Jestli vás nebaví kontaktní čočky každodenně vyjímat z očí a každý večer je ukládat do roztoku, čistit a ráno zas narychlo nasazovat, nejjednodušší je vyzkoušet kontinuální kontaktní čočky!Tzv. kontinuální kontaktní čočky jsou určeny pro prodloužené nošení, kdy je nemusíte až několik dní sundat z oka a můžete v nich klidně i přespávat. Třeba i týden můžete mít nasazený jeden pár čoček a nemusíte jej vyjmout ani na jedinou minutu. Po týdnu stačí čočku pročistit a znovu nasadit pro další týden.

To je umožněno díky vysoké propustnosti pro kyslík materiálu takových čoček. Kyslík je důležitý pro výživu rohovky a celého oka, oko proto musí být pravidelně zásobováno kyslíkem. Jakmile je na delší čas přísun kyslíku omezen, oko se dusí.

Kontinuální čočky musí projít dlouhodobým testováním, aby se nositeli kontaktních čoček mohly prezentovat jako čočky pro prodloužené nošení. Musí být dostatečně šetrné k oku, aby při dlouhodobějším nošení oko nebylo otlačeno, okraje takové čočky by měly mít speciální úpravu, aby oko nedráždily. Musí také splňovat minimální hranici propustnosti pro kyslík, která se pohybuje kolem 100 Dk/t.

Kontaktní čočka je určitou bariérou při průchodu kyslíku k oku. Jakmile zavřete oko, sníží se přísun kyslíku na naprosté minimum a oko nemůže dýchat. Pokud pravidelně přespáváte s čočkou, která k tomu není uzpůsobena, oko začne trpět tzv. hypoxií.

Nové, vylepšené materiály kontaktních čoček s vysokou propustností ale dopřávají oku stejné množství kyslíku, jako kdyby na oku vůbec nebyly. I při zavření očních víček tak může oko správně dýchat. Na našem trhu si můžete vybrat zatím jen ze 4 modelů kontaktních čoček – Biofinity, Acuvue Oasys, PureVision nebo Air Optix Night & Day.

Mohlo by Vás zajímat

Scroll to Top