Onemocnění děložního čípku

Ačkoli je onemocnění děložního čípku často uvaděné a omýlané téma, je v současné době bohužel pořád aktuální. A to nejen u žen ve tředním věku či starších, ale u také u velmi ladých dívek.

Onemocnění děložního čípku se dá rozdělit do několika základních rozdělení. Může se jednat o nejrůznější záněty, dále o výrůstky, kterým se odborně říká polypy. Vyjímkou není ani genitální opar, který se svým vzhledem podobá tomu, jaký známe z našich rtů. Nejzávažnějším onemocněním děložního čípku však stále zůstává  HPV infekce.

HPV infekce neboli rakovina děložního hrdla je způsobená lidským Papilomavirem. S těmito viry se během svého života setká až 80% žen. Naštěstí se většinou náš imunitní systém dokáže při setkání s HPV virem zimobilizovat natolik, že naše zdraví spolehlivě ubrání. Existují však i případy, kdy tomu tak k naší smůle není.

HPV infekce má více než 100 forem a zástupců, pro lidský organismus je nebezpečný zejména typ 16 a 18. Zákeřností tohoto onemocnění je především fakt, že probíhá většinou téměř bezpříznakově. Projevit se může až po několika letech od původního nakažení. Mezi rizikové faktory patří především brzké zahájení sexuálního života a promiskuita. Takže preventivní opatření myslím logicky vyplývají z předešlé věty. Vhodné je také v současné době hojně medializované očkování, které je nejvhodnější pro dívky, které ještě nezahájily intimní život, aplikuje se však i u starší dívek a žen to vždy ve třech dávkách.

HPV infekce a onemocnění děložního čípku všeobecně se zjišťuje na preventivních prohlídkách, kde se provádí také cytologie. Cytologie je vyšetření jednotlivých buněk, které se získají za pomocí stěru z čípku a pozorují se na sklíčku pod mikroskopem. Běžně se taková cytologie provádí jednou ročně na preventivní prohlídce, pokud je nález nejasný nebo pozitivní, provádí se znovu v intervalu, jaký určí gynekolog.

Léčba se potom odvíjí od rozsahu poškození děložního čípku a tkání v jeho okolí. Většinou se kromě chirurgického odstranění doplňuje i o chemoterapii či radioterapii.
Naštěstí jsou preventivní opatření na takové úrovni, že se výskyt tohoto onemocnění postupně snižuje.

 

Mohlo by Vás zajímat

Scroll to Top