Péče o kontaktní čočky

Kvalitní péče o kontaktní čočky je snad nejdůležitějším faktorem pro jejich zdravé nošení a s tím spojený ostrý zrak. Pokud se budete o své kontaktní čočky skutečně starat, komfort při jejich nošení je mnohem vyšší. Skutečným základem při pečování o kontaktní čočky je potom kvalitní desinfekce.

Nepodceňujte čištění kontaktních čoček

Často se stává, že se na kontaktních čočkách usazuje bílkovinný sediment, který je skutečným rájem pro potencionální bakterie. Pokud se následně tyto bakterie dostanou do prostředí citlivého oka, je „oheň na střeše“. Právě kvůli bakteriím se musí kontaktní čočky pravidelně čistit k tomu určeným desinfekčním roztokem. Nezapomeňte, že bakterie jsou pouhým okem neviditelné, proto i zdánlivě čisté kontaktní čočky mohou být plné nebezpečných bakterií. Prakticky každý oční lékař vám doporučí vhodnou desinfekci. Jedinou výjimkou jsou jednodenní kontaktní čočky, které se na konci každého dne vyhodí.

Používejte vhodné a kvalitní desinfekční roztoky

Kvalitní desinfekční či hydratační roztok nelze nahradit pouhým opláchnutím čoček pod tekoucí vodou. Roztoky se skládají ze speciálních sloučenin k desinfekci přímo určených. Pro každý typ čoček se používá jiný čistící roztok. Pozor, na čištění měkkých kontaktních čoček se v žádném případě nesmí používat desinfekce, která je určená pro tvrdé kontaktní čočky. Hygiena kontaktních čoček je důležitá, proto existuje několik základních pravidel, jejichž dodržování je prakticky nutností:

  • Neoplachujte kontaktní čočky vodou z vodovodu. Ta může obsahovat množství nečistot i bakterií
  • Při použití tepelné desinfekce může dojít k jejich poškození
  • Používejte správné čistící roztoky, jejichž expirační doba nevypršela
  • Fyziologický roztok není určen pro dlouhodobé uchování kontaktních čoček

Uchovávání kontaktních čoček

Při jakékoliv manipulaci s kontaktními čočkami se ujistěte, že máte opravdu čisté ruce. Před uschováním čoček do pouzdra vždy pouzdro vypláchněte roztokem. Roztok v pouzdře nikdy nepoužívejte opakovaně, mějte na paměti, že oči jsou na znečištění velice citlivé. Používejte vždy tolik roztoku, kolik určuje ryska pouzdra. Při nedodržení správné míry může roztok vyschnout. Pro uchování čoček vždy používejte kvalitní pouzdra na kontaktní čočky.

Desinfekce kontaktních čoček

Kontaktní čočky by měly být desinfikovány ideálně přes noc, minimálně však 6 hodin. Po vyjmutí čoček z roztoku a jejich nasazení desinfekci vylijte, jelikož pouzdro s použitým roztokem může být zdrojem plísní. Poté pouzdro vypláchněte čistým roztokem a nechte ho vyschnout. Obecně se doporučuje měnit pouzdro na kontaktní čočky jednou na 3 měsíce. Na výdrž a čistotu čoček má velký vliv kvalitní oční kosmetika.

Mohlo by Vás zajímat

Scroll to Top