Po plastické operaci si od volantu raději odpočiňte

Ženy za volantem, ženy po plastické operaci. Dnes už zcela běžné jevy. Obojí dohromady ale k sobě někdy nepasuje. Dá se po zákroku plastického chirurga řídit? A za jak dlouho? Hovoří o tom plastický chirurg MUDr. Svatopluk Svoboda.

„Samozřejmě, že pro většinu řidiček není vůbec žádný problém zajet si na nákup, případně ke kadeřníkovi. Situace ale není tak jednoduchá, jedná-li se o návštěvu plastického chirurga. Jistě, jdete-li se poradit a prokonzultovat s odborníkem případné možnosti plasticko-chirurgické operace, není řízení auta poté určitě žádný problém. Ten ale může nastat, dovezete-li se vozem k vlastnímu výkonu. Cesta tam může a jistě i je zcela bez problémů. Ta trocha případné nervozity před zákrokem vaše řidičské schopnosti nijak neomezí. Problémem, a to někdy i velmi závažným, může být ale cesta zpáteční. Každý chirurgický zákrok, a to i relativně malý, je určitým zásahem do organismu a každý organismus na operaci nějakým způsobem zareaguje.

Jedná-li se o drobný výkon v lokální anestesii, stačí většinou pár minut a můžete směle do dopravní špičky. Větší výkon ale už s sebou nese určitá rizika. Je logické, že dáma krátce po operaci horních víček, provedené v lokální anestesii, s oteklýma očima, rozmazaným viděním a v tmavých brýlích v podvečer za deštivého dne, za volant rozhodně nepatří. Nicméně i takové kaskadérky existují. Samozřejmě, že mnohem výraznější omezení čekají řidičky po operaci v anestesii celkové. Pacientka po narkóze by rozhodně neměla sedat za volant dříve, než za 24 hodin po zákroku, ale i tak s maximální opatrností. Její pozornost a schopnost k řízení může ovlivnit nejen operace samotná, ale i pooperační stav, případná bolest v operační ráně nebo třeba omezení obvazem.

Obstarat si na zpáteční cestu po operaci zkušeného řidiče je rozhodně moudřejší a bezpečnější. Ostatně na to pamatuje i vyhláška : Řidič nesmí řídit motorové vozidlo, je-li jeho schopnost k řízení snížena zdravotním stavem, požitím léků…..a tak dále. A tak dámy – rozum do hrsti, jistě se mezi vašimi blízkými najde někdo, kdo vás rád a bezpečně dopraví po operačním výkonu domů.

Vážně, řídit auto brzy po operaci není bezpečné. Ona může být nebezpečná i ta návštěva kadeřníka. Své by o tom mohl vyprávět můj kamarád, který přišel o blatník svého drahého vozu. Připravila ho o něj dáma, vyjíždějící z parkoviště vzteky rozpálená, protože její kadeřnice právě netrefila tu správnou barvu.

Mohlo by Vás zajímat

Scroll to Top