Proč si pořídit plastová okna?

V minulosti zažila plastová okna největší „boom“, ale i dnes jsou žádané a poptávka stále roste. Plastová okna se těší své popularitě hlavně díky svým vlastnostem, zejména je to úspora energie, tepla, ale také se jedná o ekologické a ekonomicky správné řešení.

Pokud se ptáte, proč si takové okna pořídit, začneme z hlediska estetického. Okno je mnohdy tím prvním, co nás na domu zaujme. Okno musí být nejen dobře se hodící do prostředí, ale také musí splňovat jisté normy, které staré okna v žádném případě nejsou schopny splnit, nikdy nám neposkytnou takový komfort jako okna plastová. Do obydlí by mělo pronikat dostatečné množství světla, avšak stejně tak musí dobře izolovat dům od exteriéru. Pokud nemáte dobrá okna, je dokázáno, že uniká až 20% tepelné energie, což má za následek vyšší náklady.

Jedním z hlavních faktorů při výběru plastových oken jsou jejich izolační vlastnosti. Podle těchto vlastností jednoduše poznáme kvalitu a zda jsou pro nás vhodná. Pokud mají okna dobré izolační vlastnosti, zaručují nám, že teplo nebude zbytečně unikat ven, zůstane uvnitř vytápěného objektu, čímž samozřejmě ušetříte na poplatcích.

Jednou z izolačních vlastností je tzv. Tepelný odpor. S tímto odporem přímo úměrně souvisí počet komor v okně. Zjednodušeně by se dalo říct, že čím více komor, tím více tepelného odporu a nižší únik tepla. Každá komora funguje jako izolační přepážka, nicméně záleží také na velikosti přepážek a jejich uspořádání. Dalším ovlivňujícím faktorem tepelného odporu je bezesporu tloušťka profilu a stavební hloubka.

Ovšem o úniku tepla rozhoduje ještě jeden faktor – sklo. Naštěstí existuje izolační sklo, které je dnes neodmyslitelnou součásti výstavby. Izolační sklo je tvořeno nejméně dvěma tabulemi skla. Vnější okraj izolačního skla je utěsněn trvale pružným tmelem, jenž zabraňuje pronikání vlhkosti. Dutina mezi skly je vyplněna plynem Argonem, jehož užitnou vlastností je nízká tepelná vodivost.

Správným výběrem skla je možné snížit náklady na vytápění, zajistit konstantní teplotu v obydlí, zabránit nadměrnému pronikání slunečních paprsků a tím nežádoucího ohřevu interiéru.
Dozvěděli jsme se, co je důležité pro výběr kvalitního okna, jaké jsou jeho izolační vlastnosti, ale co životnost oken nebo údržba materiálu?

Životnost plastových oken je deklarována na 50 let, což je více jak polovina lidského života. Materiál použitý k výrobě plastových oken byl navržen, aby vyžadoval co možná nejméně úsilí věnovaného do údržby oken, ale také finančních prostředků.

S plastovými okny nás již neohrozí neúnosné mrazy sužující vnější krajinu, ani nás nebude rušit hluk od nedaleké silnice. Nebude nám unikat tak drahocenné teplo, plastová okna nám poskytnou dosud nezažitý komfort a nebudeme „topit pánu bohu do oken“


Mohlo by Vás zajímat

Scroll to Top