Vitamíny a minerály v těhotenství

Žena v těhotenství by měla změnit nejen některé své stravovací návyky, ale také se více zajímat o to, co a v jakém množství konzumují. Známé pořekadlo, že se jí za dva naštěstí již dávno neplatí. Důležité je, aby strava byla pestrá, vyvážená a pravidelná. Všeho moc škodí.

{openxad 1}

Velmi důležité je také vynechat určité látky, které mají na plod velmi negativní vliv a tím je alkohol, kouření cigaret nebo některé bylinky či potraviny. Opatrnost by také měla být u látek, minerálů a vitamínů, které jsou běžné a v dostatečném množství obsaženy v potravě a jejich zvýšený přívod by měl spíše negativní vliv. Mezi takové vitamíny patří vitamín A a B1, kdy vitamin B1 má prokázané účinky na velikost plodu a tím ztěžuje průběh porodu.

Vhodné vitamíny a minerály

Vitamín C je vhodný jak pro matku tak pro dítě. Má prokázané blahodárné účinky na krvetvorbu, zlepšuje celistvost cév a vstřebávání železa. Je známý jako výborný antioxidant, který chrání před účinky tzv. volných radikálů, které jsou všude kolem nás. Velkou měrou přispívá k ochraně plodu před vývojovými vadami. Je vysoce zastoupen například v citrusových plodech, paprice nebo jablku.

Kyselina listová je, jak už její název napovídá, obsažena převážně v listové zelenině. Má pozitivní účinky na krvetvorbu a velmi významně chrání plod před vývojovými vadami. Nejvíce je obsažena v salátech, špenátu nebo kapustě.

Vápník je důležitý hlavně pro stavbu kostí a zubů. Na jeho příjem by měly dbát hlavně ženy v těhotenství a ženy kojící. Při sníženém příjmu dochází k vyšší lámavosti kostí a vyšší kazivosti zubů. Vápník má nezastupitelnou úlohu při srážení krve nebo při svalových kontrakcích. Jeho příjem podpoříme konzumací mléčných výrobků (jogurty, sýry, mléko), brokolicí nebo celerem.

Železo je dalším velmi důležitým minerálem potřebným pro vývoj plodu a klidný průběh těhotenství. Napomáhá transportu kyslíku ke tkáním a tím zajišťuje tkáním dostatečnou výživu. Ve větším množství je obsažen v potravinách jako jsou červené maso (hovězí), játrech a listové zelenině (salát, kapusta, špenát).

V neposlední řadě je velmi důležitý jód, pro zachování správné funkce štítné žlázy. Jeho nedostatek je již minimálně zaznamenáván díky jodované soli. Přesto při jeho nedostatku hrozí poruchy vývoje mozku, které mohou vést až k mentální retardaci. Jód je více obsažen v mořských rybách, ale také v meruňkách či třešních.

Pro ženy plánující těhotenství a těhotné je na trhu již spousta vitamínových preparátů, které mají správný poměr vitamínů a minerálů důležitých pro správný vývoj plodu. Před jejich koupí a užíváním byste se však vždy měla poradit s lékárníkem či ošetřujícím lékařem. Ne vše volně prodejné je vhodné pro každého.

 

Mohlo by Vás zajímat

Scroll to Top