Zájem o asistovanou reprodukci stoupá. Víme proč!

Podle některých odborníků bude v nepříliš daleké budoucnosti asistovaná reprodukce jedinou možností, jak počít dítě. Zdá se vám to přehnané? Možná, ale pravdou je, že zájem o umělé oplodnění skutečně stoupá.

Z údajů publikovaných v projektu Česko v datech vyplynulo, že mezi lety 2007 až 2013 vzrostl počet zákroků ze 17 tisíc na více než 27 tisíc. Jsou snad české ženy méně plodné než kdysi? Nikoliv – zvýšený zájem je způsoben vyšším průměrným věkem prvorodiček, přílivem zahraniční klientely a odtabuizování problematiky.

 

 

Ze statistik vyplynulo, že většina žen majících zájem o umělé oplodnění je v současné době ve věku mezi 30 až 39 let. Jen pro zajímavost – před necelými 20 lety průměrný věk kolísal mezi 25 až 26 lety.

Do České republiky míří stále více zahraničních klientů, které láká vysoká úroveň center a liberální česká legislativa. V některých cizích zemích nemá asistovaná reprodukce na růžích ustláno jako u nás.

 

Zvýšená poptávka po umělém oplodnění zcela logicky vyústila v zájem o tento obor ze strany lékařů. Specializovaná pracoviště, kde se podstupuje darování spermií a vajíček, jakožto i samotná asistovaná reprodukce, vyrostla napříč celou Českou republikou. Nyní si mohou ženy vybrat z více než 50 center.

Umělé oplodnění není plně hrazeno ze zdravotního pojištění a průměrný doplatek za jeden cyklus se pohybuje kolem 30 tisíc korun. Lidé již na asistovanou reprodukci pohlíží jako na zcela běžný lékařský zákrok a přibývá i zájemců o dárcovství pohlavních buněk.

 

Ať už máte zájem o umělé oplodnění nebo darování spermií / vajíček, nemáte se čeho bát. Mějte však na paměti, že úspěšnost cyklů je nejvyšší u mladších pacientek. Průměrný věk prvorodiček bohužel průběžně stoupá a v současnosti se pohybuje kolem 29 let. Je to dáno tím, že ženy upřednostňují kariéru před založením rodiny.

Mohlo by Vás zajímat

Scroll to Top