Závěsy a záclony do moderního interiéru patří. Musíte však trefit správnou velikost

Jak snadno, rychle a docela levně zútulnit domácnost? Netušeného výsledku dosáhnete pomocí vhodně zvolených záclon a závěsů. Ovšem pouze za předpokladu, že se vám podaří trefit správné rozměry. Nebojte, není to složité, naprosto zásadní vliv na celkový dojem má především délka.

 

Jak změřit šířku?

S naměřením optimální šířky nemá většina lidí problém. Kolejnici či závěsnou tyč zvolte o cca 15-30 cm širší než okno – získáte díky tomu dostatek místa pro roztažení závěsů tak, aby zbytečně neomezovaly přísun přirozeného světla a čerstvého vzduchu.

 

Brání-li vám dispozice místnosti v překročení šířky okna, zatahujte závěsy pouze na jednu stranu. V případě oken opatřených pouze záclonami si s šířkou nedělejte starosti a bez obav počítejte s šířkou oken s rámy – lehká látka záclony vždy propouští většinu světla, takže ji není nutné zatahovat.

 

 

A protože závěsy vypadají lépe nařasené, naměřenou šířku nezapomeňte vynásobit dvěma. Množství látky pro záclonu získáte tak, že šířku vynásobíte jeden a půlkrát.

Jak změřit délku?

Měření délky není o nic složitější. Musíte si však ujasnit, zda chcete mít záclony či závěsy delší, nebo naopak kratší. Pokud se pod oknem nachází radiátor, nesnažte se textilie „utnout“ nad tělesem – dojem by nebyl nijak valný. Zdaleka nejlépe vypadá, když záclony a závěsy sahají jeden až dva centimetry nad podlahou. Záclona by však měla být minimálně o centimetr kratší než závěs.

 

V ložnici se mohou obě textilie naopak dotýkat podlahy, respektive být o několik centimetrů delší než naměřená vzdálenost mezi tyčí a podlahou. Tento způsob zavěšení působí velmi útulně.

 

 

Rozhodnete-li se pro kratší variantu, ustřihněte látky tak, aby končily nejméně 2-3 centimetry nad radiátorem.

 

 

Jste v rozpacích a stále si nevíte s ideálními rozměry rady? Není nic jednoduššího, než si nechat poradit přímo od bytového designéra, který bedlivě sleduje aktuální interiérové trendy, případně od specializovaného prodejce, protože i ten by měl být v sortimentu bytových textilií jako ryba ve vodě.

Mohlo by Vás zajímat

Scroll to Top